fallback

Б. Петков: Автоматично коригиране на пенсионната възраст гарантира предвидимост

Нормално е възрастта за пенсиониране да се променя с нарастването на продължителността на живота, смята управителят на НОИ

12:34 | 02.09.13 г. 6

Автоматичният механизъм за коригиране на пенсионната възраст е едно перспективно решение, което вече е възприето в редица страни и има редица предимства. Това заяви в интервю за „Нова телевизия“ управителят на Националния осигурителен институт Бисер Петков в коментар на идеята за промяна на пенсионната система, според която възрастта за пенсиониране да се обвърже със средната продължителност на живота.

Той даде пример с редица европейски държави, в които този механизъм вече работи - Италия, Испания, Гърция, Дания, Холандия.

Бисер Петков посочи предимствата на автоматичното коригиране на пенсионната възраст. По негово мнение тази промяна в голяма степен би направила пенсионната система по-предвидима и устойчива за бъдещите пенсионери. Друг плюс е възможността за ограничаване на евентуална политическата намеса при възрастта за пенсиониране и гаранцията за дългосрочна финансова стабилност на пенсионната система.

„Нормално е възрастта за пенсиониране да се променя с нарастването на продължителността на живота, но трябва да е ясно как ще става дългосрочно“, уточни той. Определено българската система има нужда от прилагането на мерки точно в посока на прогнозируемост и стабилност, обобщи Петков.

На въпрос в каква посока този механизъм ще коригира пенсионната възраст Петков посочи, че това зависи от подхода, който ще се възприеме, защото има различни варианти. Възможно е възрастта за пенсиониране да се обвърже със средната продължителност на предстоящия живот на хората в пенсионна възраст, тоест да се приеме ретроспективен подход. Възможно е и да се предприеме и проспективен подход, тоест възрастта да се обвърже с прогнозната продължителност на живота на хората в пенсионна възраст, обясни той.

Бисер Петков обърна внимание, че тези въпроси изискат сериозен експертен дебат. „Консултативен съвет към социалния министър работи по въпроса и съм сигурен, че ще се стигне до консенсус, който ще е удачен и за българската специфика, и в същото време ще се отчете международният опит“, каза експертът.

По повод заявеното намерение на БСП да върне „швейцарското правило“ при определяне на пенсиите Петков коментира, че този механизъм е бил прилаган у нас от 2006 до началото на 2012 година – пенсиите да се осъвременяват с индекс, който се формира от половината от инфлацията за предходната година и половината от темпа на нарастване на средния осигурителен доход. През 2012 година този подход беше заменен от ново правило – индексиране на пенсиите с инфлацията, но на практика вече втора година този механизъм е замразен и не се прилага, припомни Петков.

По принцип „швейцарското правило“ е по-щедро за пенсионерите, защото осигурява по-голяма индексация за старите пенсии, поддържа съответствието между старите и новоотпуснатите пенсии. На този етап имаме основание да смятаме, че това правило ще осигури по-голям ръст на пенсиите. Нашите разчети сочат, че те ще се повишат поне с 2,5%, каза Петков.

По думите му да се постигне идеална ситуация е трудно, защото възрастта на хората расте. Прогнозите са, че този процес ще продължи като това променя пропорциите на разходите и води до необходимост от увеличаване на възрастта за пенсиониране. Въпрос на политическо решение е как да става – да се спре или да се увеличава плавно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:13 | 14.09.22 г.
fallback